środa, 16 czerwca 2010

truskawki i obrazki kropkowe/ strawberries and dotpics

Truskawki są wszędzie, jem je na śniadanie, obiad i kolację;) Myślę, że mój umysł już powoli staje się "truskawkowaty";) Jestem pewna, że truskawkowa terapia pomogła mi narysować kolejne obrazki kropkowe ;) (ostatnio miałam lekki zastój ) Nie udało mi się jeszcze pomalować ich akwarelami ale papier jest błękitny i pomyślałam że mogę je pomalować później;)
miłej zabawy
Just
Strawberries are everywhere, I eat them for breakfast, lunch and dinner;) I think my mind is slowly becoming "strawberish";) I'm sure that strawberry therapy helped me to draw next dotpics;) (I had a moment of stagnation lately) I haven't managed to paint them with watercolors yet but the paper is blue and I thought I could paint them later;)

have fun!
Just

skater:20 miles away/jeszcze 20 mil:

13 komentarzy:

 1. Yummy- I spent a summer in Poland when I was nine because my father was teaching a summer course at Jagiellonian. Because I was the youngest at the university and always ALONE, the ladies in the kitchen would always give me extra treats. My favorite was the tiny tasty strawberries that in my experience you can only find in Poland!
  Lovely art work- hope you are having a nice week!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zjadłam właśnie miseczkę truskawek. Mam nadzieję, że i mi pomogą one odzyskać natchnienie...
  Pozdrawiam cieplutko:)
  Joasia

  OdpowiedzUsuń
 3. hey Lady Ren!you were at Jagiellonian with your father!That's a great place!I love Crakow!I wanted to study there and maybe this year I'll manage to continue my studies in that city!
  Do you mean poziomki?(wild strawberries?)I could send you cutlings of them in a package with other stuff;)(at my grandma's they grow everywhere and you can plant them in the pot I suppose:))
  I'm glad you like the dotpics;)
  take care

  Cześć Joasiu! oj wspaniałe są te owoce, nie wiem co w nich było (mam nadzieję, że to nie białko zwierzęce;)hihi) ale udało się odzyskać natchnienie:)
  uściski
  Just

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapomniałam napisać o najważniejszym: bardzo, ale to bardzo podobają mi się Twoje kropkowe obrazki! Wydaje mi się, że tych nie trzeba już nawet malować:)
  Zawsze z niecierpliwością czekam na Twoją nową twórczość.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Joasiu!cieszy mnie to, że się podobają;)
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Strawberries are so delicious! We can never have enough. Ever *heart*

  OdpowiedzUsuń
 7. Strawberries are in season here in Florida and I love them!!! I can relate to feeling "strawberrish".

  OdpowiedzUsuń
 8. welcome Velva! I wonder if there is anybody who doesn't love to be strawberrish:D the season is ending here but the watermelon season is beginning! I luv watermelons too:)
  thanks for comment
  regards
  Just

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja na szczęście nie lubię truskawek :P mnie to szaleństwo omija... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. a jednak !:) już myślałam, że wszystkich ogarnia truskawkowe szaleństwo;)

  OdpowiedzUsuń
 11. wolę poziomki. co tam u Pani słychać? ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. hej:) no wszystko w porządku -obrona się udała-wynik: 5 :D co za ulga..teraz jeszcze decyzja co do dalszych studiów..

  OdpowiedzUsuń